St Martin 9/11

Samtidigt med höstmörkret kommer också den fina tyska traditionen med St. Martinsfirandet till oss på Victoriaskolan. St. Martin firas till åminnelse av helgonet St. Martin, en man som hjälpte människor i nöd. Han var en ljusbärare i mångas liv. Den 11 november tänder man därför i Tyskland många lyktor som lyser upp höstmörkret.

Härnäst kommer F-3 tillsammans med sina föräldrar att fira St. Martin torsdagen den 9/11 kl. 15.45 till 17.30.
På skolgården och i lykttåget är alla välkomna att vara med men inne i kyrkan är det begränsat till en ansvarig vuxen per barn av säkerhets- och utrymmesskäl.

Då skolans personal deltar i lykttåget stänger fritids för lågstadiet kl. 15.30 denna dag.
Blixen, som inte deltar i St Martinsfirandet, är öppet som vanligt till 17.30.

Mer information kommer på Unikum.